Etkinlikler
Harvard Üniversitesi’nde Küresel Nükleer Yönetişim, Atom Enerjisi ve Silahsızlanma konularında ders veren, Birleşmiş Milletler Danışma Kurulu Ortadoğu Uzmanı Prof. Trevor Findlay 27.03.2014 tarihinde Batı Araştırmaları Merkezinin düzenlediği ‘Küresel Nükleer Yönetişim’ konferansında konuşma yaptı ve soruları yanıtladı.


"IRAK KONUSUNDA NÜKLEER BARIŞ PROBLEMLERİ YAŞANIYOR" 


Irak konusunda nükleer barış problemleri yaşandığını belirten Findlay, "Irak konusunda nükleer barış problemleri yaşanıyor. Ülkenin imzaladığı silahsızlanmaya bağlı kalmaması en büyük sorundur. Kitle üzerinde yaşanan zararlar sonucunda ise Irak'ın silahsızlanma konusu daha da ön plana çıkmıştır. IAEA, Körfez Savaşı'ndan sonra, Irak tarafından bulundurulan silahların düzeltilmesi için birçok çabada bulunmuştur. IAEA, Irak ile yaşanan problemler sonrası güvenliğe daha fazla dikkat etmeye başlamıştır" dedi. 

IAEA'nın, İran'ın nükleer silahları durdurması üzerine çalışmalar yaptığını söyleyen Findlay, "IAEA, İran'ın silahlanmayı durdurması üzerine çalışmalar yürütüyor ancak, İran bu konuda çok katı. IAEA, İran'ın geçmiş aktiveleri keşfedip şuan ki durumu değerlendiriyor" dedi. Findlay, İran ile ilgili sorunların 6 tanesinin çözüldüğünü ve şuan gelişmelerin gayet iyi olduğunu ifade etti. İlişkilerin yürütülmesinde güvenlik sistemlerinin önemini vurgulayan Findlay, ülkelerin imkânları kötü kullandığı takdirde IAEA'nın bu konuda önlemler alacağını söyledi.

Kırım’ın Rusya ile birleşmesinin ardından, Rusya’nın olası bir tehditte silah kullanımı hakkında açıklamalarda bulunan Findlay, şunları söyledi;

"Rusya'nın olası bir tehditte müttefiki İran'ın silahlarını kullanabilmesinin endişe konusu olduğunu
düşünüyorum. Ancak nükleer silahların kullanımının gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Ruslar, Soğuk
Savaştan aldıkları tecrübenin bir sonucu olarak nükleer güçler konusunda çok dikkatliler. Zaten Kırım krizinde de herhangi bir şekilde fonksiyonları olmaz. Soğuk Savaş döneminde Sovyet Birliği ve ABD nükleer konusunu diğer tartışmalı konulardan ayrı tutabilmişlerdi. Böylece 1960’lı yıllarda nükleer silahların yayılmasını önleme antlaşması üzerinde birlikte çalışabilmişlerdi. Bu yüzden bu tür kriz dönemlerinde nükleer müzakerelerini sürdürmeleri mümkündür."

Birkaç yıl içerisinde nükleer silahsızlanma konusunda daha fazla ilerleme olacağını düşündüğünü ifade eden Findlay, "Benim beklentim, Rusların ve Amerikalıların zamanla nükleer güçlerini azaltma yönünde tekrar müzakerelere başladıklarını görmemiz. Çin'in de bu müzakerelere katılmak için yeterli teşviki bulmasını umuyoruz.Stratejik nükleer müzakerelerde şimdilik pek bir ilerleme yok ancak muhtemelen şuan bunların
üzerine gidilmesi için iyi bir zaman değil. Fakat birkaç yıl içerisinde nükleer silahsızlanma konusunda daha fazla ilerleme kaydetme olasılığı olduğunu düşünüyorum" dedi.Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) hakkında bilgi veren Prof. Trevor Findlay, teknik birliği bulunan
ajansın silahsızlanma ve ülkeleri silahsızlandırma konusunda büyük rol oynağını belirtti. IAEA'nın Nükleer Bilim ve Teknoloji'nin barışçıl amaçlarla kullanılması ve planlanmasında üye ülkelere destek sağladığını ifade eden Findlay, "Nükleer güvenlik IAEA'nın bir sistemidir. IAEA üye ülkelerin, barış için mi yoksa başka amaçla mı kendilerine üye olduğunu denetlemektedir" dedi. 

 

 

 

 

1